Analizujemy budżet!

Decydując się na wzięcie udziału w analizie budżetu Miasta Kalisza, wybrałam dwie dziedziny.

Pierwsza, to nieruchomości z zasobu miasta. Wybór uzasadniony tym, gdyż zawodowo zajmuje się tą problematyką i wydawało mi się, że temat jest mi na tyle bliski, że bez problemu szybko się w nim odnajdę.

Druga, to cmentarz komunalny, wojskowy i cmentarnictwo wojenne. Miał być to „deser” po ciężkiej pracy przy nieruchomościach :)

Nieruchomości miejskie to temat, który wydawał mi się, że jest prosty i szybki do ogarnięcia. Niestety im więcej wczytuje się w budżet, tym więcej widzę kolejnych problemów i spraw do głębszej analizy. W tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić kompleksowej analizy budżetu za lata 2012-2015. Wybrałam więc kilka zagadnień, którymi głębiej postanowiłam się zająć.

SONY DSCWybór wyborem, a życie życiem. Ponad dwa tygodnie oczekiwałam na odpowiedź z MZBM na moje pismo zawierające konkretne pytania. W tym czasie nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora MZBM, nim zostało to ogłoszone zdążyłam wnieść pismo do Wiceprezydent Miasta Kalisza Karoliny Pawliczak zajmującej się sprawami miejskiego zasobu nieruchomości. Od pani prezydenta pismo przyszło szybko, muszę jednak czekać do 17 kwietnia na odpowiedź na moje pytania.

Do tej pory udało mi się sporządzić analizę budżetu na podstawie danych dostępnych w budżetach Miasta Kalisza oraz uchwałach Miasta Kalisza. Niezbędnym jest jednak uzupełnienie analizy o pytania zawarte w moich pismach.

Cmentarze, temat miał być „deserem” przy skołatanych nerwach związanych z nieruchomości. Po pierwszej analizie budżetów, szybko otrząsnęłam się z tego mylnego założenia. Temat wydaje się niewielki, ale prócz oczywistych zapisów budżetowych dochodzą sprawy z inwestycjami, które znajdują się w różnych działach budżetu, oraz dotacjami i porozumieniami związanymi z cmentarnictwem wojennym. Na moje pismo w ciągu trzech dni dostałam odpowiedź z zaproszeniem do osobistego spotkania.

002_previewPodczas spotkania uzyskałam wszelkie potrzebne informacje.

Analiza została sporządzona, czeka mnie jeszcze jedna wizyta w Biurze Cmentarza Komunalnego, celem dopytania o dane które wyszły podczas tworzenia analizy. Dopracowania także wymaga kwestia inwestycji zaplanowanych w 2015 r., którymi to zajmuje się inny wydział.

Jestem pełna optymizmu, że tak jak w przypadku tematu cmentarzy tak i przy nieruchomościach nie będzie problemów w uzyskaniu szczegółowych danych.

Halina Hila Marcinkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>